Botox czyli toksyna botulinowa jest białkiem produkowanym przez bakterię – Clostridium botulinum. Preparaty toksyny botulinowej używane w medycynie są produkowane laboratoryjnie z wyizolowanych szczepów bakterii, oczyszczane i pakowane próżniowo w ściśle odmierzonych dawkach.
Toksyna botulinowa po podaniu w odpowiednie partie mięśniowe działa poprzez blokowanie połączeń między zakończeniami nerwów a unerwianymi przez nie mięśniami, czyli blokuje tzw. synapsy nerwowo – mięśniowe. Niewielka ilość preparatu botox podana do mięśnia, powoduje jego rozluźnienie, a w konsekwencji efekt wygładzenia zmarszczek.

Zabiegi z użyciem botox-u są prawie bezbolesne. Pacjent podczas zabiegu odczuwa tylko pewien dyskomfort, związany z ukłuciem igłą. Do zabiegu używamy bardzo cienkich igieł. Pacjenci, którzy charakteryzują się bardzo niskim progiem odporności na ból, przed zabiegiem są miejscowo znieczulani specjalnym kremem.
Zabiegi te zaliczane są do tzw. zabiegów lunch’owych. Pacjentka może podczas przerwy w pracy poddać się zabiegowi, który trwa średnio około 30 minut. Na efekty trzeba jednak kilka dni poczekać, aż praca mięśni ulegnie osłabieniu. Efekt po zabiegu utrzymuje się 3- 6 miesięcy. Zależy to od indywidualnych cech organizmu.

W dermatologii, obok zastosowania botoxu do wygładzania zmarszczek, stosuje się go do leczenia nadpotliwości dłoni, stóp i pach. Zastrzyki z toksyny botulinowej zaleca się również w leczeniu schorzeń związanych z kurczami mięśni i tikami, w leczeniu spastyczności u dzieci z porażeniem mózgowym, w okulistyce do leczenia zeza i kurczu powiek. Botox może też uwolnić nas od bólów głowy – podany w odpowiednią okolicę czoła i karku leczy migrenę.

Przeciwwskazania do zabiegu:

  • infekcje i stosowanie antybiotyków,
  • nadwrażliwość na składniki preparatu,
  • zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego,
  • zaburzenie krzepnięcia krwi,
  • ciąża i okres laktacji.

Cena: 500 zł